" 87.50mm +0.50mm Forged Piston Kit for BMW/S54B32 | Supertech Performan – Titan Motorsports
87.50mm +0.50mm Forged Piston Kit for BMW/S54B32
More Financing Options
Supertech
SUP P6-BMS54-87.5-CR12.5-6
shopify Lead Time may vary - Call or message for availability
CALIFORNIA WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Supertech 87.50mm +0.50mm forged piston kit for BMW/S54B32 features lightweight 306g design and round skirt style. Made from high-strength 4032 aluminum alloy, ideal for high-performance engine builds.
Attributes
Oversize 0.50mm
Compression Ratio 12.5:1
Specs
Pin Diameter 21mm
Weight 306g
Dome Dish -7cc
Skirt Style round
Application all motor / nitrous
Bore 87.50mm
Comp Ratio 12.5:1
Oversize 0.50mm
Material 4032
Head Ccs 33cc
Comp Height 32mm
Stroke 91mm
Rod Length 130.42mm